Çocuk Filozoflar
Lang

Çocuk Filozoflar

ÇOCUK EĞİTİMİNDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Ebeveynler çocuklarının akran zorbalığına maruz kaldıklarını nasıl anlayabilir?

Birçok çocuk özellikle de küçük yaştaki çocuklar zorbalığa uğradıklarını anlamaz, bilseler bile bunu ‘’Ben zorbalığa uğruyorum’’ şeklinde ifade edemezler. Bu nedenle çocuk eğer okula gitmek istemiyor, okul servisine binmemek için yol arıyor, çocuğun eşyaları sıklıkla yok oluyor ya da zarar görüyorsa,  okuldaki arkadaşlarından hiç bahsetmiyor, okul dışında okul arkadaşlarıyla görüşmekten kaçınıyorsa, tam olarak açıklayamadığı yara veya izleri varsa, duyguları şiddetli bir şekilde açığa çıkıyorsa (öfke patlamaları, ağlama krizleri vb.)  çocuk akran zorbalığına maruz kalıyor olabilir.

Çocuklara görgü kurallarını öğretme de anne babaya öneriler

*Ebeveynler çocuklarına öğüt vermek yerine, doğru davranışı uygulamalı olarak göstermelidir.

*Anne ve baba konulan kurallar konusunda aynı tutumu sergilemelidir.

*Anne ve baba önce  birbirlerine saygılı davranmalıdır.

*Çocuğa kuralları öğretirken baskıcı ve cezalandırıcı davranmamalıdır.

*En önemlisi ebeveynler çocukları için doğru ve örnek rol modeller olmalıdır.

Kaygı Bozukluğunun çocuklardaki belirtileri nelerdir?

*Diğer çocuklarla karşılaştırıldığında gerginlik veren durumlarda kendilerini rahatlatmakta zorluk yaşarlar.

* Kaygı bozukluğu yaşayan çocuklar gerginlik ve endişeyle başa çıkabilmek için kaygı düzeylerinin yüksek olması nedeniyle yaratıcı planlar yapamazlar, problemlere çözüm üretemezler.

*Yaratıcı çözümler bulabilmiş olsalar bile çabuk pes ederler çünkü kendi duygularıyla baş etmekte zorlanırlar ve sonuca hemen ulaşmak  isterler.

*Endişe duydukları durumlarda duygularını kontrol altına alabilseler bile kendinilerini başarılı hissetmezler.

Çocuklara ödev yapma alışkanlığı nasıl kazandırılır?

*Çocuğun çalışma ortamının sessiz ve düzenli olmasını sağlayarak çalışabilmesi için uygun ortam hazırlanmalı

* Çocuk ödev yaparken TV vs. açık olmamasına dikkat edilmeli

* "Çocuğa "Ne çabuk bitirdin?", "Hadi ödevlerine tekrar bak" gibi uyarılarda bulunulmamalı. Bu durum çocuğun ödeve karşı soğukluk duymasına sebep olur.

* Ödev için ihtiyaçlar önceden çocukla birlikte belirlenmeli, gerekli olan materyallerin ödevden önce masada hazır bulunulması sağlamalı.

* Çocuğunuz yaptığı ödevleri okula götürmede unutkanlık yaşıyorsa okula gitmeden önce çantasını birlikte kontrol edebilirsiniz.

*Zamanında tamamlanan ödevin ardından, birlikte yapmaktan hoşlandığınız ortak bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz. (satranç oynamak, film izlemek gibi)

* Siz olmadan ödevlerini yapmıyorsa, ödevlerini nasıl yapacağı konusunda önce yardımcı olup ardından ödevi kendi başına yapması için süre belirleyebilirsiniz.

* Asla onun yerine ödevlerini siz yapmayın.

* Ödev yapmadığında çocuğa hakaret, aşağılayıcı sözler kullanmayın.

* Çocuklar en iyi oyunla öğrenirler. Ödevlerin içine biraz oyun katabilirsiniz.

* Ödevlerin neden yapılması gerektiğini her defasında çocuklara anlatılıp ödev yapmalarına motive olmalarını sağlayabilirsiniz.

Çocuğa kardeşi olacağı haberi nasıl verilmelidir?

Çocuk bir kardeşi olacağı haberini öğrendiğinde belirsizliğe düşebilir, karmaşık duygular hissedebilir. Bu nedenle ebeveynlerin kardeş haberini kendileri vermeleri, çocuğun sorularını yanıtlamaları, çocuğu bebek gelişimi konusunda merak ettigi konular hakkında bilgilendirmeleri ve çocuğun odasının düzenini bozmamaları tavsiye edilir.

Çocuk Filozoflar

SPOR VE MÜZİĞİN ÇOCUK ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Çocuk gelişiminde spor ve oyunun önemi nedir? Canlılığın temel belirtisini hareket oluşturur.Hareket insan eğitimin temel parçalarından biridir. Spor çocukların üstünde kitle eğitim haritasını oluşturur. Çünkü spor çocuğun hem fiziksel gelişimini he...

Çocuk Filozoflar

ÇOCUK VE AİLE

  Okul başarısı üzerindeki araştırmalar sonucunda çocuğun eğitim sürecindeki başarısında aile-çocuk dayanışmasının etkisinin çok büyük olduğunu sonucuna varılmıştır. Okul başarısı düşük ya da sınıfta kalma riski bulunan çocukların aile içi ...

Çocuk Filozoflar

ÇOCUKLARDA PSİKOLOJİK VE SOSYAL GELİŞİM

  Okul öncesi çocuğu erişkinlerden ayıran bazı özellikleri nelerdir? -Çocuk her şeyden önce güçsüzdür; bakılmak, kollanmak ve korunmak ister. Bu nedenle anne ve babasına bağımlıdır. Sürekli deneme ve öğrenme içindedir. -Mantıklı düşünme yeten...

Çocuk Filozoflar

ÇOCUKLAR HAKKINDA EN SIK SORULAN SORULAR

Çocuğuma arkadaşlık ilişkilerinde nasıl yardımcı olabilirim? Ebeveynler çocuklarının arkadaş ilişkileri kurmasına ve arkadaş ilişkilerini geliştirmesine yardımcı olmak için; *Çocuğa arkadaşlık kurmak için gerekli olan becerileri öğretmeli *Çocuğun...